Уряд відрегулював новий порядок правовідносин на території України щодо спільного транзиту та спрощеного режиму торгівлі з країнами ЄС. Кабінет міністрів попрацював над так званим «митним безвізом». Що він принесе українському бізнесу? Чи буде знижено корупцію на митниці? Товари якої якості ввозитимуть у країну?
Які зміни відбулися у сфері митного оформлення
Наприкінці вересня Кабінет Міністрів підписав документи, які полегшують ведення бізнесу в Україні шляхом спрощення митних процедур. Це стосується питань доступу для сплати митних внесків на ввезення та пересування товарів територією країни. Частина положень урядових актів була погоджена з Конвенцією про спільний транзит. Таким чином, спрощено проведення формальних процедур при товарній торгівлі з європейськими країнами.
Закон про регулювання митного безвізу набрав чинності 1 жовтня цього року. Він передбачає деякі зміни до актуального Митного кодексу та інших державних актів. Підставою для змін стала Угода про асоціацію, яка підписана між ЄС та Україною. З 1 жовтня почали діяти положення щодо спільного транзиту територіями між країнами.
Митна реформа – це етап на шляху вступу країни до ЄС. У зв’язку із цим сталося приєднання України до Конвенції. Практика спільного транзиту успішно впроваджується.
Чого варто очікувати від змін у Законі
Об’єднаний комітет, який регулює питання спільного транзиту між країнами, своїм рішенням приєднав до себе Україну. «Митний безвіз» стане одним із напрямків, що сприяють побудові ефективної та прозорої роботи української митниці:
- безвіз спрощує ротацію товарів між європейськими країнами
- скорочується бюрократія, зменшується кількість ситуацій зловживання митним законодавством у країні
- використання загальної бази NCTS дозволяє обмінюватись даними між митницями в режимі он-лайн
- у системі NCTS проводиться аналіз можливих ризиків
NCTS об’єднує 36 держав ЄС та ЄАВТ. На території цих країн діють єдині правила, за якими здійснюється декларування та облік переміщення товарів. Процедури оформлення вантажів та логістика між країнами суттєво полегшені та повністю прозорі.
З ухваленням змін на території України починають поступово впроваджуватися європейські практики митної справи. Першим етапом стала підготовка змін до національного законодавства, що регулює митні процедури.
Усі члени Конвенції використовують Нову комп’ютеризовану систему транзитів (NCTS). До неї приєдналася Україна. Ціль системи – надійно захистити інтереси учасників ЗЕД. Митний безвіз допомагає бізнесу з України у проходженні митних формальностей при перевезенні товарів. Спрощені транзитні процедури тепер доступні компаніям України нарівні з іншими 35 країнами-учасницями.
Митний безвіз вже працює
З 1 жовтня на території України діє положення щодо транзитного проходження вантажів. Ухвалені норми Конвенції щодо процедури спільного транзиту відкривають нові можливості для розвитку бізнесу. Тепер міжнародне транспортування товарів в Україну або транзитом можливе за єдиним документом.
З початку дії безвізу на території країни було здійснено успішне відправлення першого вантажу до Німеччини. Україна оформила транзитні декларації на вивезення вантажу із країни. Згідно з документом, товар пройшов до Німеччини через територію Польщі.
У єдиній системі вдалося відстежити рух транспорту та спрогнозувати час прибуття до призначеного пункту. Це можливо завдяки процедурі спільного транзиту через країни-партнери Конвенції.
Митний безвіз дозволяє доставляти вантажі з однієї країни до іншої, оформивши лише один транзитний папір. Вона діє всім шляхом прямування від митного пункту відправлення до митниці призначення. Такий підхід полегшує перевезення товарів та економить час на митні формальності під час проходження кордону. Внаслідок чого скорочуються витрати на доставку товарів.
Ці можливості стали доступними після прийняття Україною нових правил товарних перевезень через державний кордон. Доступ для українського бізнесу до процедур, аналогічних діючим на території ЄС, повністю відкритий.
Що змінилося у веденні українського бізнесу
Чим швидше власники бізнесу в Україні ухвалять зміни та почнуть використовувати переваги «митного безвізу», тим більше конкурентних переваг отримають. Що саме змінилося після приєднання до Конвенції?
Зміни | Що отримує бізнес |
Прийнято нові форми заяв, звітів та форм авторизації. Відрегульовано критерії оцінки (переоцінки) підприємств на відповідність вимогам для отримання авторизації. Налагоджено моніторинг дотримання підприємствами даних критеріїв | До цього моменту обмежена кількість організацій у країні мала доступ до спрощень та авторизацій. Він був у великих українських економічних операторів. Тепер кожному бізнесу стали доступні інструменти оформлення спільного транзиту нарівні з операторами з 35 країн-учасниць, які приєдналися до Конвенції.
Стають доступними митні процедури за європейським стандартом. Організовано оцінку відповідності компаній встановленим критеріям для авторизації. Отримано доступ до проведення моніторингу відповідності бізнесу критеріям |
Затверджено перелік продукції, дозволеної до переміщення на території України на період воєнних дій та рік після їх закінчення | На ці товари не поширюватиметься вимога щодо сплати митних зборів. Для реалізації рішення зазначено термін переходу на нові правила до 01.02.2023 р. На протязі цього періоду бізнес України працюватиме за старими критеріями оцінки товарів для сплати зборів на митниці. Перехід сприятиме якнайшвидшій адаптації до нових умов Митного кодексу. З 01.10.2022 втратила чинність Постанова, яка регламентує обов’язкову сплату митних витрат |
Зміни до Положення про митні декларації щодо правил їх застосування | Правила, що діяли до моменту приєднання України до нових правил спільного транзиту, втрачають чинність. Формальні процедури з торгівлі товарами будуть спрощені відповідно до міжнародних договорів |
Підсумуємо нововведення у процедурі оформлення товарів через митницю:
- Уряд України більше не регулює форми митних декларацій. Єдиний зразок встановлено відповідно до умов Конвенції, що спрощує формальні процедури щодо міжнародної торгівлі товарами
- вимоги до заповнення та звернення митних декларацій стали відповідати чинному законодавству
- постанова Кабінету Міністрів №681 від 05.08.2020 р. втратила чинність
Які загальні переваги дає митний безвіз
Головною перевагою безвізового режиму є той факт, що Україна приєдналася до спільного європейського митного простору. Власники бізнесу отримують можливість перевозити товари за єдиною митною декларацією. Один документ діє при переміщенні партії з України до будь-якого куточку Європи і назад. Перетин декількох кордонів відбувається між країнами, що входять до зони ЄС та ЄАВТ.
Переваги безвізу для українського бізнесу:
- дія єдиної транзитної декларації разом із гарантією на безпечне пересування вантажів територією 36 країн-учасниць
- чинні фінансові гарантії України на території зазначених держав
- авторизовані підприємства отримують право на відправлення та отримання товарів, минаючи термінали на митниці
Приєднання до системи NCTS дозволяє контролювати всі країни-учасниці щодо ввезення та вивезення товарів. У планах зниження ризиків заміни транспортної та товарної документації. Використання NCTS зробить процес митного очищення значно простіше.
Використання загальної бази NCTS дозволяє обмінюватись даними між митницями в режимі он-лайн. Система може аналізувати ризики, пов’язані із рухом вантажів. Використання декларації Т1 уможливлює провезення товарів територією ЄС із заїздом в Україну без необхідності оформлення документів на внутрішній транзит. А процедура оплати мит забезпечується відправником вантажу.
Які можливості відкриваються з початком дії безвізу
Розглянемо докладніше переваги технології NCTS, завдяки якій діє безвіз між країнами, які підписали Конвенцію. Система передбачає такі можливості.
Перевага |
Опис |
Обмін митною інформацією | Процес налагоджений з усіма країнами, через територію яких слідує транзитний вантаж. Інформація про місцезнаходження товару доступна онлайн. Можливість ефективно та з великою зручністю відстежувати вантаж, отримувати інформацію про нього з будь-якої країни в рамках дії Конвенції |
Використання одного митного документа | Поряд із використанням однієї митної декларації у перевезенні бере участь також один транспортний засіб. Вантаж при своєму переміщенні з країни відправлення до країни призначення отримує одну гарантію. Це можливо, якщо обидві країни є чинними учасниками Конвенції. На всьому шляху проходження через території партнерських країн митна декларація зберігає свою силу |
Загальна фінансова гарантія | Використання загальної системи надає спрощені умови щодо фінансових гарантів. Раніше спрощення поширювалися на компанії авторизовані АЕО-С. Нова редакція Митного кодексу вказує на спрощення, що поширюються на інші компанії. Види спрощень вказані у новій редакції:
Можливість отримати спрощення як загальну гарантію або зниження її розміру. У деяких випадках передбачено звільнення від гарантії, що є суттєвою перевагою для компаній-експортерів з України |
Пломбування товарів | У додатку 1 до Конвенції зазначено нюанси щодо пломбування товарів. Відповідно до спрощеної процедури накладання пломб здійснюється авторизованим відправником вантажу. У додатку обумовлено вимоги до самої пломби. Такий принцип призводить до скорочення витрат на проходження митного контролю під час перевезення товарів. |
Процедура кінцевого використання | Процедурою передбачено вільний обіг імпортних товарів на території України за зниженими тарифами ввізного мита. Створено умови для зведення фінансових ризиків до мінімуму за рахунок оформлення гарантії на різницю у сумі повної та зниженої ставки мита |
Всі вантажі тепер підгарантійні
Вантажі, призначені для ввезення в Україну або транзиту її територією, повинні мати гарантії. Ця норма щодо вантажів діє на території ЄС. Наявність гарантій на товари стала однією з умов, виконуючи яку Україна приєднується до Конвенції.
Що це означає для українських компаній? Відтепер вони повинні гарантувати, що платежі для ввезення чи транзиту певних груп товарів здійснено. Це поширюється, наприклад, на товари з обов’язковими акцизами чи деякі харчові продукти.
З моменту набрання чинності Законом працює новий принцип. Підлягають обов’язковому гарантуванню мають усі групи товарів, які ввозяться чи транзитно прямують через територію України. Це правило має список із винятками. Схема працюватиме так, щоб не оформляти грошову заставу щоразу при ввезенні товарів. Тому бізнес буде зацікавлений у отриманні транзитних спрощень під час оформлення загальної фінансової гарантії. Це стане стимулом для розвитку бізнесу у країні.
Окремі спрощення стали доступними компаніям без статусу АЕО
До набрання чинності новими правилами звільнення від пред’явлення товару до органів митниці під час здійснення імпорту та експорту мали лише компанії АЭО-С. На них поширювалося спрощення «випуск за місцезнаходженням». Серед митних брокерів цей процес отримав назву «скасування Еашек». Щоправда, завадили цьому поточні події у країні. У зв’язку з цим процес скасування перенесено на новий термін – до осені 2023 року.
Раніше підприємства зі статусом АЕО-С були винятком щодо обов’язкового пред’явлення товарів під час проведення експортно-імпортних формальностей. Для отримання цього статусу організація мала відповідати вимогам АЕО. Основним із них виступає фінансове забезпечення підприємства. Тому багато великих бізнесів було відсторонено від початку процедури з авторизації АЕО-С. Не всяка компанія, навіть іноземна, могла відповідати цій вимозі у зв’язку зі специфікою побудови бізнес-моделі.
Після набрання чинності новим Законом у широку практику почали вводитися митні спрощення, які поширюються на окремі підприємства без статусу АЭО. З огляду на інші критерії бізнес може розраховувати на отримання окремих спрощень. При цьому претендувати на них можуть і компанії АЕО-С. Наразі процедура розмитнення можлива на території підприємства без обов’язкової реєстрації вантажів на українській митниці.
На кого поширюється режим спільного транзиту
За умови використання спільного транзитного режиму декларувати товари може будь-який український бізнес, який перебуває на митному обліку. Режим поширюється на наступні товарні категорії:
- що ввозяться через українську митницю для подальшого використання на території країни
- товари, що перетинають українську митницю для транзитного переміщення
Для українського бізнесу доступні дві системи на вибір:
- Декларування у межах NCTS формою транзитної декларації Т1. Оформлення документа провадиться електронним способом через запит на митницю. Направляти його потрібно в митне відділення, в чий зоні впливу розташований початковий пункт руху товару.
- Оформлення попередньої товарної декларації ЇЇ через національну систему транзитного контролю.
Митний безвіз відкриває перед українським бізнесом нові можливості. Законодавством визначено спрощення формальних митних процедур. Наразі простіше оформити товар із власного виробничого складу, самостійно опломбувати вантаж, отримати звільнення від фінансових гарантій, пройти спрощену процедуру митного декларування.
Які компанії можуть розраховувати на спрощення митних процедур
Перехід зі звичного митного режиму на безвізовий буде позбавлений бюрократичної тяганини. Для законного переміщення товарів з території України до країн Європи буде достатньо лише однієї транзитної декларації Т1 та підтвердження фінансових гарантій. Оформити декларацію можна в межах країни. А отримати гарантію можна в одному із банків України чи фінансових установ, які виступають у ролі фінансового бізнес-гаранта. У деяких випадках процедура перевезення товару може бути звільнена з надання фінгарантій.
За дотримання певних умов компанії з України отримують спрощення митних формальностей. Але вони поширюватимуться на частину підприємців. Для цього потрібно буде стати авторизованим економічним оператором. Бізнес має відповідати деяким критеріям. На оцінку впливають такі фактори:
- Відсутність фактів притягнення діяльності компанії до кримінальної відповідальності, дотримання норм законодавства України щодо митних та податкових питань
- Стабільне фінансове становище компанії
- Високі стандарти безпеки всередині компанії
- Підтвердження професійної кваліфікації працівників, які відповідають за перевезення товарів
- Налагоджений документообіг, належний бухгалтерський облік
В Україні вже є компанії, які отримали дозволи на спрощення транзиту за новими правилами.
Чи зможе безвіз знизити потік контрабанди
З приєднанням до Конвенції робота української митниці стане більш прозорою. Автоматизація митних процесів дозволить здійснювати процедури набагато швидше з високим ступенем зручності. Підготовка до об’єднання систем велася протягом двох років. Проводилися тестування, а впровадження процедур митного оформлення відбувалося поступово. Експерти прогнозують, що прозорість нової системи зменшить рівень корумпованості, розширить експортні можливості для товарів з України.
Для авторизованих підприємств це означає, що з’явилася можливість оформляти відправлення та одержання товарів безпосередньо на території підприємства. Заїзд для процедури оформлення документів на територію митних терміналів наразі не потрібен. Чинність однієї транзитної декларації на території 36 країн свідчить про високий рівень довіри до України.
Експерти розглядають запровадження митного безвізу як крок на шляху до євроінтеграції. Рівень корумпованості в Україні знижуватиметься. Постраждає насамперед «сірий» бізнес. Буде створено всі умови для зниження кількості контрабандної продукції. Введення безвізового режиму саме по собі не ставить за мету вплинути на «сірі» схеми. Режим не зможе стати прямим інструментом боротьби у цьому напрямі. Безвіз лише спрощує митне оформлення товарів.
Контрабандні схеми можливі під час перевезення товарів в обхід митних зон шляхом ухилення від сплати обов’язкових мит до бюджету України. При введенні безвізового режиму скасування митних внесків не відбувається. Стає спрощеним лише процес митного оформлення вантажів.
Для ведення бізнесу в Україні нічого не зміниться. Офіційне ввезення товарів через митні пункти здійснюватиметься як і раніше. Істотним плюсом стає помітне спрощення низки процедур під час митного оформлення. Для сірих схем все залишиться як і раніше. Ця проблема вирішиться лише у разі приєднання України до внутрішнього європейського ринку.
Які перспективи отримує Україна після набуття чинності Законом
Деякі деталі Закону можуть бути скориговані найближчим часом. Але вже зараз можна говорити про серйозні позитивні зміни для України загалом та українського бізнесу зокрема. Це стосується не лише процедур митного спрощення для ввезення та вивезення товарів. Потрібно розглядати Закон як один із кроків для інтеграції з ЄС. Власникам бізнесу з України варто придивитися до тих можливостей, які стали доступними з набранням чинності Законом. Режим спільного транзиту відкриває нові можливості розширення бізнесу всередині країни.
Ухвалення цього Закону призведе до лібералізації процесів у сфері міжнародних торговельних відносин та вдосконалення митної діяльності в країні.
Write a Comment