
Зовнішньоекономічний договір – це домовленість двох або більше суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов’язків у зовнішньоекономічній діяльності. Саме так звучить визначення в ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність». Укладення зовнішньоекономічного контракту повністю контролюється українським правом, і якщо договір в якомусь пункті не відповідає законам, його можуть визнати неправомірним і недійсним.
Виходячи із Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України «Про затвердження Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів)», контракт повинен складатися з:
- Назва, номер контракту, дата і місце його підписання.
- Преамбула (повні найменування сторін, під якими вони зареєстровані).
- Предмет договору. Обумовлюється, який саме товар / послуга пропонується, їх характеристика, марка, сорт і т.д.
- Кількість і якість товару. Слід зазначити, в якій одиниці виміру буде обчислюватись товар – кілограми, тонни, штуки.
- Основні умови поставки товарів. Вид транспорту, яким буде здійснена доставка, термін транспортування або термін виконання послуги.
- Ціна і загальна вартість договору. Визначається ціна за одиницю товару та загальна сума товарів / послуг. Ціна розраховується на момент підписання договору.
- Умови платежів. В цьому розділі позначається валюта, в якій буде відбуватися оплата, спосіб оплати і терміни.
- Умови прийому-здачі товару / послуг. Обумовлюються конкретні дати і місце передачі товару.
- Пакування та маркування. Як буде упакований товар – в контейнерах, ящиках, мішках? Обумовлюються габарити вантажів, маркування на продукції.
- Форс-мажорні обставини.
- Санкції та рекламації.
- Врегулювання суперечок в судовому порядку.
- Місцезнаходження та платіжні реквізити сторін.
Це обов’язкові дані зовнішньоекономічного договору поставки, але за домовленістю в контракт можуть бути внесені і інші додаткові умови.
Початок дії
Сторони можуть самі визначити дату початку дії договору. Це може бути певне число і місяць, або набуття чинності після «отримання ліцензії, сертифікації товару» і т.д.